Skip to main content

Tipy ako vytvoriť plagát, ktorý zaujme aj po vytlačení

Vzhľadom na svoju veľkosť mali plagáty evidentnú výhodu v tom, že pritiahli pozornosť čitateľov oproti iným tlačeným produktom. Tradične tvorené grafickými obrazmi, textom a jasnými kontrastnými farbami – plagáty sa už stáročia používajú na propagáciu, demonštrácie a v nedávnej dobe aj na propagáciu filmov, koncertov a veľkých verejných podujatí.

Na rozdiel od iných tlačených reklamných materiálov ako sú letáky alebo brožúry, plagáty slúžia na oslovenie svojich čitateľov z diaľky, ale v iných prostrediach ako sú lekárske ordinácie, čakárne a hotely sa môže zvoliť informatívnejší prístup na odovzdanie podrobnejších informácií v edukačnom formáte namiesto šokovacej taktiky.

Nižšie sme zhrnuli niektoré prvky, ktoré je potrebné zvážiť pri návrhu vášho plagátu.

1. Farba pozadia plagátu
2. Farebnosť tlačených plagátov
3. Jednoduchosť nikdy nesklame
4. Smer čítania plagátu
5. Sila hlavného nadpisu
6. Správne umiestnenie CTA prvkov na plagátoch
7. QR kódy na plagátoch

tlac plagatov

1. FARBA POZADIA PLAGÁTU

Múdro si vyberte farbu pozadia, aby nedominovala vašemu dizajnu. Väčšina plagátov má dôležité informácie v popredí, pozadie sa buď používa na lámanie prázdneho priestoru alebo na zvýraznenie textu v popredí a pomôcť mu vyniknúť namiesto toho, aby ho brzdilo.

2. FAREBNOSŤ TLAČENÝCH PLAGÁTOV

Dávajte si pozor, aby ste neprežili s farbami. Každý chce nápadný dizajn, ale farba je doplňujúca a treba ju používať šetrne. Niekedy môže byť kontrast dvoch farieb veľmi efektívny, iba jednoduché čierne a biele napríklad bolo použité už mnoho rokov s veľkým úspechom, zatiaľ čo príliš veľa farby môže spôsobiť opačný efekt a váš dizajn sa môže stať príliš rušným, menej je viac je určite cesta, ktorú treba ísť.

tlac plagatov

3. JEDNODUCHOSŤ TLAČENÝCH PLAGÁTOV NIKDY NESKLAME

Váš dizajn ponechajte stručný a na veci, informácie, ktoré vyberiete, musia byť podstatné nadpisy vašej správy. Na jemné detaily tu nie je miesto. Jeden z najikonických plagátov, ktorý kedy vznikol v roku 1914 pre úsilie vojny, bol Lord Kitchenerov „Vaša krajina vás potrebuje“. Jednoduchý a veľmi pútavý pomocou silného ilustračného obrazu, ktorý používal silný očný kontakt na pritiahnutie vašej pozornosti.

4. SMER ČÍTANIA PLAGÁTU

Uistite sa, že tok vášho dizajnu plagátu je ľahko sledovateľný. Pod „tokom“ rozumieme, že hlavný nadpis textu sa bude čítať najprv, potom akýkoľvek podnadpis a akékoľvek volanie na akciu, ak je to potrebné. Vaši čitatelia nemajú čas hádať, ktorá informácia je najdôležitejšia a čo je sekundárne, takže sa uistite, že medzi prvotnou správou a ďalšími podrobnosťami je dostatočný rozdiel.

tlac plagatov

Koľko času trvá čítať tlačený plagát?

Vaši čitatelia majú len pár sekúnd na to, aby si osvojili informácie na plagáte, môžu okolo neho prechádzať alebo okolo neho jazdiť autom – takže sa uistite, že si overíte, koľko času trvá čítať. Plagát na rušnej hlavnej ceste musí byť taký stručný, že je čitateľný za menej ako 2 sekundy, ale plagát na autobusovej zastávke alebo v čakárni nemocnice môže obsahovať viac podrobností, pretože ľudia majú veľa času a sú radi, keď niečo čítajú, aby si zahnali čas. Ak sa rozhodnete pre plagát, ktorý si ľudia pozrú, keď sú v pohybe, potom si overte jeho čitateľnosť u svojich kolegov alebo priateľov, uistite sa, že správu získajú čo najrýchlejšie. Požiadajte ich, aby sa pozreli na plagát na sekundu a potom sa odvrátili… dostali prvotnú správu? Vyskúšajte to znova, tentoraz na dve sekundy… dostali sekundárnu správu? Potom v závislosti od výsledkov možno budete musieť upraviť váš dizajn.

Aké rozlíšenie potrebujem na tlač svojho plagátu?

Je veľmi dôležité použiť akékoľvek obrázky a grafiku v správnom rozlíšení. Nepredpokladajte, že malý leták A7, ktorý ste mali vyrobený, sa dostane na veľkosť A0 bez toho, aby sa rozostrel. Plagáty majú však istý stupeň kompenzácie, nemusia byť vyrobené s rozlíšením 300 dpi, ako by ste to urobili s brožúrou alebo ručným letákom. To je spôsobené vzdialenosťou, na ktorej by ste bežne čítali plagát, keď čítate väčšinu vecí, ste na vzdialenosť ruky, takže sa odporúča minimálna kvalita 300 dpi. Ale plagát si stojíte o niekoľko stôp ďalej, takže je možné znížiť rozlíšenie na 150 dpi pri návrhu plagátu veľkosti A2 alebo väčšieho.

Aké fonty by som mal použiť pre návrh môjho plagátu?

Pri tlači plagátov a zabezpečenia najväčšieho možného účinku sú najlepšie ľahko čitateľné fonty. Nie je dobré používať zložité fonty písma pre akýkoľvek text, ktorý pritiahne pozornosť, pretože sa len preletí a správa sa stratí. Tiež nie je dobrý nápad príliš zmiešať štýly písma, najlepšie fungujú komplementárne štýly písma, držanie fontov v rámci rovnakej rodiny fontov funguje dobre, ale občas úplne odlišný font pomáha rozbiť monotóniu a vytvára vizuálny záujem.

tlac plagatov

5. SILA HLAVNÉHO NADPISU

Pútajte pozornosť pamätným nadpisom, uvažujte o tom, ako to robia bulvárne noviny. Veľký typ obsahujúci najviac 6 slov, potom sekundárna správa, ktorá vás ďalej viede (len ak vás zaujíma nadpis, samozrejme).

6. CTA PRVKY NA PLAGÁTE

Keď váš čitateľ pochopí správu, čo chcete, aby robili ďalej? Dajte im tu smerovanie, ako vás kontaktovať alebo ako môžu získať ďalšie informácie, aby si náhodou kúpili vaše produkty a služby? Pridajte príslušné kontaktné údaje, chcete, aby vás volali, navštívili vašu webovú stránku alebo vás kontaktovali prostredníctvom sociálnych médií? Ale buďte opatrní a nepreženite to.

Máte príliš veľa bodov kontaktu, ktoré nepochybne zahltia váš dizajn, ale môžu to zmiasť. Držte sa jedného alebo dvoch, tri, ak musíte, potom 3, ale nie viac.

tlac plagatov

7. QR KÓDY NA PLAGÁTOCH

Tlač plagátov je miesto, kde môžu byť QR kódy veľmi užitočné. Vaši čitatelia môžu skenovať čiarový kód rýchlo pomocou smartfónu a môžu neskôr ďalej rozvinúť svoj záujem bez toho, aby sa teraz museli o nejaký kontakt starať, pretože pravdepodobne prechádzajú okolo plagátu bez času si zaznamenať kontaktné údaje. S digitálnou tlačou plagátov by ste mohli testovať úspech plagátu pomocou rôznych QR kódov „A-B“. Navrhnite 2 plagáty možno s mierne odlišnými nadpismi alebo správami, potom použite pre oba rôzne QR kódy, takto môžete sledovať úspech prostredníctvom cieľovej stránky na vašej webovej stránke, ak je jedna správa účinnejšia ako druhá, potom môžete prispôsobiť dizajn na ďalšie zlepšenie úspechu.

CENOVÁ KALKULÁCIA
Vyplňte formulár a cenovú kalkuláciu vám zašleme na email.

    V prípade potreby nás kontaktuje na
    +421 918 344 177
    + 421 911 623 516
    alebo na
    studio@smart-print.sk